Tere tulemast! Добро пожаловать!
 Huvitavad artiklid
Home » Files » Huvitavad artiklid

Liivaanimatsiooniks sobiva liiva kvaliteet
12.04.2016, 13:48

Interneti lehekülgedel, mis on pühendatud liivaga dünaamilisele joonistamisele (liivaanimatsioon), on selleks loominguliigiks sobiva liiva kvaliteediga seotud teave väga piiratud ja vasturääkiv. Ei tasu tõsiselt suhtuda soovitustesse kasutada liiva asemel sellised tooteid, nagu manna, sool või jahvatatud kohvi. Kõik need asendusained sobivad ainult tehnika omandamisetappi ning loomulikult ei rahulda mitte ainult elukutselist animaatorit, vaid ka algajat.

Vastavalt Wikipeediale, on liiv kobe sette-või tehismaterjal, mis koosneb kuni 5 mm suurusest settekivimite teradest. Looduslik liiv koosneb peamiselt kvartsist, mille terad on ümara kujuga. Tehisliiv saadakse muude kivimite kruusaks peenestamise protsessis. Tehisliiva terad on nurgelise kujuga. Sellist materjali nimetatakse sageli „sõelmeteks“.

Millised omadused peavad olema liivaanimatsiooniks kasutataval liival

Kõigepealt peab liiv olema keskkonnaohutu, sellel peab olema radioaktiivse ohutuse sertifikaat.

Üldised ohutusnõuded ja kontrollimismeetodid: 

               - Liiv peab olema puhas, läbipestud ja mitte sisaldama tolmu-ja saviosakesi. 

               - Liiv peab olema kuiv, niiskussisaldusega mitte üle 0,5%, mis määrab selle kõrge puistuvuse. 

               - Liiv peab olema peeneteraline ja ühtlane. Liivaterakeste suurus peab olema vahemikus 0,1 (0,16) kuni 0,3 (0,4) mm. 

               - Klaasi kriimustamise ärahoidmiseks peab liivaterakeste kuju olema ümar, s.t. liiv peab olema looduslik.

Dünaamilise joonistamise käigus liigub liiv klaasi peal ning klaasi ja liivaosakeste ning liivaosakeste vahelise hõõrdumise tulemusena tekib nendel elektrostaatiline laeng. Selle laengu tekkepõhjused on samad, mis plastkammiga juuste kammimisel. Elektrilise laengu tekkimine toob kaasa liivaosakeste kleepumise klaasi külge ning nende kontrollimatule hajumisele klaasipinnal. Elektrilise laengu neutraliseerimiseks kasutatakse antistaatilisi aerosoole ja ruumi õhus niiskuse kunstlikku suurendamist.

Juhtivate lisandite, nagu näiteks rauaühendite olemasolu liivas, vähendab märkimisväärselt liiva kalduvust elektriseerimisele. Seetõttu eelistavad „välismaised“ liivaanimatsiooni professionaalid töötada niinimetatud „vulkaanilise liivaga“, millel on omapärane must värvus ja kõrge rauaühendite sisaldus.

Vulkaaniline liiv“ on meie jaoks eksootiline haruldus. Meie liiv on oma omadustelt vulkaanilisele liivale väga sarnane. Soovi korral võime Teile pakkuda isegi musta värvi liiva.

 

 

 

 

Category: Huvitavad artiklid | Added by: sandartou | Tags: liiv liivaanimatsiooniks
Views: 1144 | Downloads: 0 | Rating: 0.0/0
| Home | Sign Up | Log In
Otsi
Kategooriad
Huvitavad artiklid [12]
...
Statistics

All rights reserved © 2014-2019 Sand Art OÜ